GÜNEŞ GÖZLÜĞÜ
GÜNEŞ GÖZLÜĞÜ

GÜNEŞ GÖZLÜĞÜ

Güneş’ten Dünya’ya ulaşan morötesi dalga boyundaki ışınların (UV) özellikle cilt üzerindeki zararlı etkileri hakkında fikir sahibiyiz. Ancak UV ışınlar gözün yüzeyindeki dokulara ve gözün içindeki yapılara, örneğin korneaya, retinaya ve göz merceğine de zarar verebilir.

 

UV ışınların dalga boyu (100-400 nanometre) görünür ışıktan daha kısadır ve insanlar tarafından görülemez. Ancak Güneş’ten yayılan morötesi ışınların tamamı yeryüzüne ulaşmaz. Dalga boyu 100-280 nanometre aralığındaki morötesi ışınlar (UVC) atmosfer tarafından tamamen soğurulurken, dalga boyu 280-315 nanometre aralığındaki morötesi ışınların (UVB) küçük bir bölümü ve UVA ışınlar (dalga boyu 315 nanometreden büyük olan morötesi ışınlar) yeryüzüne ulaşır. Araştırmalar UVA ve UVB ışınların erken cilt yaşlanması, cilt kanseri ve göz hasarlarına (örneğin katarakt) sebep olduğunu gösteriyor.

 

Güneş ışınlarının zararlı etkilerinden gözü korumak amacıyla kullanılan güneş gözlükleri etkin bir koruma sağlamak için morötesi ışınların neredeyse tamamını (%99-100) engellemelidir. Bunun için genellikle UV ışığı engelleyebilen özellikte gözlük camları ya da kaplamalar kullanılır. Ayrıca güneş gözlüklerinde kullanılan renklendirilmiş camlar belli dalga boylarındaki ışığı soğurarak bu ışınların göze ulaşmasını engeller.

batman merkez güneş gözlüğü,batman merkez güneş gözlüğü modelleri,batman merkez güneş gözlüğü satışı,batman merkez güneş gözlüğü fiyatları,batman merkez erkek güneş gözlüğü,batman merkez kadın güneş gözlüğü,batman merkez erkek güneş gözlüğü modelleri,batman merkez kadın güneş gözlüğü modelleri,batman güneş gözlüğü,batman güneş gözlüğü modelleri,batman güneş gözlüğü satışı,batman güneş gözlüğü fiyatları,batman erkek güneş gözlüğü,batman kadın güneş gözlüğü,batman erkek güneş gözlüğü modelleri,batman kadın güneş gözlüğü modelleri,

 

Bu site, Sitesepeti ve Solido Grup güvencesi ile hazırlanmıştır. Copyright © 2014